Spínání triaku obvodem ANA608

Známý problém pokojového vypínače - přivedený proud "stand-by" z fáze do elektronického spínače naní kam odvádět, bo nulák ve vypínači chybí a sériově zapojená LED žárovka, nebo úsporka s diakem na vstupu, to neumožňuje. Idea spínače s ANA608 je taková, že při výhodných vlastnostech tohoto obvodu se přímo nabízí jej využít jako zdroj pro spínání triaku nebo tyristoru. Princip funkce je, že triak je spínán plovoucím zdrojem v síťové nule, a po sepnutí triaku je naopak dobíjen zdroj. Zde je zapojení IO1 ve funkci soumrakového spínače. Jistě, byly by užitečnější funkce např. PIR, kapacitní ON/OFF atp, ale zde jde jen realizaci nápadu.

FUNKCE obvodu: Článek 1,2V v klidu napájí IO1 proudem stand-by (35-65uA). Při soumraku nebo zaclonění fotoodporu se obvod IO1 "nastartuje" a sepne triak TR1. Při sepnutém triaku je akumulační kondenzátor C1 pulsně dobíjen proudem ze tří zdvihacích diod přes diodu D5. Napětí na C1 vzroste na 1,6 až 1,9V (dle zátěže RZ) a NiMH článek je dobíjen proudem přes R1. Odhadem - když bude nabíjecí proud 10x vyšší jak proud stand-by, vrátí se vydaný el. náboj Q za jeden den do NiMH za 1-2,5h svícení (dle volby R1 a napětí na C2).

KE SCHEMATU: Triak je napájen/spínán VF kmitočtem stovek kHz přes odělovací C1. Akumulační C2 je dobíjen pulzně každou druhou 1/2 vlnou, je na něm zvlnění, ale obvodu to nevadí. Dle datashetu začne IO1 oscilovat klesne-li odpor RF pod 10k Ohm. Pro nastavení větší hysterze, než umožňuje samotný obvod, je zapojen R-trimr Rt1, schott. dioda D6 a kerko C3. V režimu stand-by nemůže být dělič Rt1 uzemněn, proto byl zapojen proti výstupu LX. Bude-li obvod, resp. RF mimo dosah "vlastní" žárovky, není třeba tyto komponenty osazovat. Bohužel není vhodné obvodem spínat zátěž menší jak asi 10W, protože "pracovní" napětí na C2 je odvozeno od napětí na zdvihacích diodách, potažmo na proudu zátěže RZ. Odpojí-li se AKU, může se obvod "restartovat" (závisle na RF) při poklesu napětí na C2. Na obrázcích z měření je VF složka osciloskopem potlačena; případne VF rušení na vední nebylo zkoumáno.

SOUČÁSTKY: Hodnota odělovacího C1 byla nalezena empiricky, tlumivka L1 je typ SMCC (blíže viz aplikace ANA608). "Nabíjecí" R1 je kompromis dle použité zátěže RZ; např. při RZ=100W může být snížen až na 100R. Na pozici D5, D6 by se hodily diody 1N5817, momentálně jsou však dostupné jen na ebay. Obvod byl testován s fotoodporem GM12537-2; plně vyhovoval jak s děličem Rt1 tak samostaně..

Spínač bez AKU 2vodič, 3vodič.

 

 

 

Vloženo 27.12.2018
Animace 18.12.20