Lustrový spínač-přepínač

FUNKCE: Modul s žárovkou Ž2 se připojí paralelně k hlavní žárovce Ž1. Každé druhé "kliknutí" vypínačem pak sepne s Ž1 i žárovku Ž2. Obvod tedy funguje jako dělič dvěma. Lze ho použít pro dvouokruhový lustr jako náhradu za chybějící vodič v pokojovém vypínači. Může suplovat dvoukanálový RF přijímač s relé 230V ap.

ANIMACE-1              ANIMACE-2

- - -

Naskytla se potřeba přepínat samodoma LED lištu na 2 nebo 4 LED žárovky/230V (GU10), přes 1-kanálové relé 433MHz. Takže se oprášil a opět zbastlil Lustrový spínač. Obvod kdysi dávno sloužil až do nástupu úsporek jako přepínač jedné nebo dvou žárovek. Původní bastl v krabičce SEB1 se někam ztratil v čase. Kdo by si tehdy pomyslel že tahle blbůstka i po 25 letech skvěle poslouží k podobnému účelu.

 SCHÉMA:
Původní prvotní schéma bylo mírně upraveno - T1 je nyní zapojen jako prostý spínač místo emit. sledovač.
Zjednoduší-li se úvaha že se bude uvažovat ss napětí, lze na zapojení pohlížet asi takto:
Po připojení k síti vypínačem se kondenzátory C1, C2 nabijí na 10V a obvod je připraven k sepnutí tyristoru TY1. Krátké přerušení sítě 230V vypínačem způsobí okamžité vybití C1 přes R2, R3, zatímco C2 se vybíjí mnohem pomaleji. Opětovné sepnutí vypínače způsobí že proud z R1 přes C1 otevře tranzistor T1, z ještě nevybitého C2 se náboj přeleje do C3 a tyristor sepne žárovku Ž2. Po sepnutí Ž2 napětí na tyristoru TY1 klesne na 3V a C1, C2 se vybijí přes své rezistory. Když žárovka Ž2 svítí, "kliknutí" vypínačem způsobí přerušení proudu tyristorem jenž se vypne a napětí vyskočí na 230V. Kondenzátor C1 se začně nabíjet a současně sice otvírat tranzistor T1, ale protože je C2 dosud vybitý, nezpůsobí sepnutí tyristoru. Teprve po nabití C1 se zpožděně přes R4 nabije i C2. Kondenzátor C1 se díky ZD1 vybíjí jen v kratičkém čase "síťové nuly", proto R2 nemůže být řádově menší jak1M, jinak by na C1 vznikla "pila" 100Hz. Rezistor R9 zvyšuje citlivost tyristoru (Ig) při spínání malé zátěže (3-10W). Odpor R5, vybíjející C2, s R4 tvoří dělič pro zbytkovém napětí 3V při sepnutém tyristoru.

Poznámky:
Obvod s daným tyristorem spíná LED žárovky už od 3W, další plus je že se obejde bez ellytických kondenzátorů. Podružný okruh LED (na pozici Ž2) při zapnutém okruhu Ž1 znatelně a bezúčelně prosvítají (kondenzátorové LED). Plánuje se přemostit vypínač/kontakt rezistorem 1M a LEDky nechat prosvítat jako noční orientační světlo. Prosvítání LED by měl zamezit RC článek, jak je uvedeno níže. Při použití obvodu jako např. samotný tlačítkový spínač bude třeba dát filtrační C před D-můstek, bo jak známo tyristory mají nectnost se samosepnout při "vhodné" impulsní špičce v síti.

Edit 13.2.23: LED žárovku s el. předřadníkem to nesepne, jedině když se k ní paralelně připojí "kondenzátorová" LED min. 3W, nebo obyč žárovka. Sepnutý TY1 potřebuje sinus proud, jenž se pak projeví na zdvihacích 3xD, resp elektrodě G, jako obdélníkové napětí 3V/100Hz ale s "+Duty cycle" skoro 100%. Tedy C3 je pak vlastně nabíjen z elektrody G ss napětím a jen v "jehlové v nule" se pro sepnutí tyristoru jeho náboj mírně spotřebuje. El. předřadníky sinusovku různě patvarují a osekávají, takže na C3 se pak neudrží potřebné napětí.

Edit 6.5.23:  Paralelně k LED 5W (s předřadníkem, na pozici Ž2) byl pokusně připojen  "startovací/přídržný" kondenzátor 100nF/275VAC (v serii s R/1kohm). Menší kapacita (33nF, 47nF) nebyla zkoušena . Podružný LED okruh nyní spíná...  V dvouvodičovém provedení však nelze přídržný C přidat na DPS, jedině když se obvod degraduje na třívodičové zapojení.


K součástkám:
POZOR! - zde je můstek DM1 (B500D) na DPS osazen převráceně s piny ohnutými naruby.
Schéma je osazeno součástkami co byly momentálně k dispozici, lze je nahradit ekvivalenty:
T1:   univerzální tranzistor s Beta od 300.
TY1: tyristor (TO92) s katagovým údajem Igt=0,2mA, IH=5mA (C106M pro zátěž do 100W).
ZD1,ZD2:  BZX55/10V (0,5W).
R1, R4: metal rezistory dimenzované na pracovní napětí 350V.
C1,2,3  keramické obyč.

 

 

 

Vloženo 31.5.2021

Update 6.2.2023