Průchozí fotospínač

FUNKCE: Po průchodu osoby (zastínění-odstínění) obvod na krátkou dobu sepne zátěž RZ1.

 

Obvod reaguje na změnu osvětlení a to velmi citlivě (s malou hysterzí). Přitom není závislý na intenzitě ss osvětlení (výkon žárovky, zamračeno, slunce). Původně zajišťoval splachování WC v hospodě - po odstoupení osoby od mušle obvod sepl na chvíli el-ventil (solenoid) čímž došlo ke spláchnutí všech WC mušlí. Obvod v prostředí s konstantním (i žárovkovém-pulzním) osvětlením  reaguje na "odstínění" - tím je myšleno že když se fotočidlo zastíní a poté po libovolné době odkryje, obvod sepne zátěž RZ. Na přisvětlení (což je totéž co odstínění) reaguje ihned.

Ke schématu:
Zapojení se skládá z "fotodetekčního" obvodu, který je napájen samostatně přes rezistor R2 z vyhlazovacího C3 a časovacího obvodu s 555, který je v klidu napájen přes rezistor R5 a akumulační kondenzátor C4. LED dioda (D11) spolu s 3xD stabilizuje napětí na C4 na asi 3V. Fotočidlo RF1 s děličem P1 je napájeno velkým napětím 100V (ZD1), což umožňuje napájet RF1 jakoby zdrojem proudu, takže čím větší provozní napětí snese fotoodpor, tím bude rozsah použití širší. Max. citlivost obvodu na změnu osvětlení lze nastavit trimrem P1. Zde byl použit fotoodpor Tesla, na provozní napětí 100V, obvod má v praxi překvapivě velkou citlivost. Za vazebném C2 následuje časovací obvod s IO 555 zapojeným v monostabilním režimu. Záporný impuls na RF1, přenesený přes vazební C2 na vstup (2) 555 jako spínací úroveň L, překlopí výstup (3) z úrovně L do úrovně H . Tím se (přes R6, R7) sepne tyristor Ty1, současně se začne nabíjet časovací C1 přes R8, P2. Po dosažení úrovně H na vstupu (6) se výstup (3) vrátí do úrovně L, tím se vypne tyristor Ty1, časovací C1 se vybije přes R9 do vstupu (7), celý obvod se vrátí do klidového stavu. V době sepnutého tyristoru je časovací obvod s 555 napájen z jeho elektrody G, přes R7 a blokovací D8.

K součástkám:
555: provedení CMOS
D6,7,8: BAT 46;     D13,14: 1N4007
ZD1:  (BZX83) napětí dle max. provozního napětí RF1
C2:    100nF - 1uF; určuje strmost sestupné spínací hrany - citlivost odezvy na odstínění
Ty1:   C106D1 do RZ1/150W, TS08 do RZ/40W (libovolný tyristor s Ig 0,2mA)
RF1:   fotoodpor 100k, např GL5546

Odzkoušeno v praxi:
Spínač má velký rozsah pro použití při okolním osvětlení od šera po slunečný den. Při používání za jasného a slunečného světla není třeba dělat otvor pro fotočidlo ve víčku v instal. krabici. Spínač umístěn v místnost proti oknu reagoval za slunečného dne na rozsvícení lustru (3x 45W), na průchod osoby, na kolísavavé vyjasňování oblohy (oblaka přecházející přes slunce), na zrcadlo "prasátko" atp. Po vzájemném obrácení děliče P1 - RF1 by měl obvod reagoval inverzně.

- - -

- - -

Vloženo 2015