Laserová pistole

Flusbrok na bombičky CO2 - jinak pistole Gamo P-23, kopie Walther PPk. Teprve asi po 20ti letech byl zbaven hanlivého přívlastku - bo byl apgrejdován na Laserovou pistoli.

Schéma
Obvod je napájen jedním článkem Lady 1,5V a nemá vypínač, bo odběr v nečinnosti je asi 16uA.
V klidu je kovový kohoutek pistole opřen o kovový úderník. Toto vodivé spojení simuluje rozpínací tlačítko (dále "spínač SP"). V obvodu je použit zvyšující měnič napětí IO1  ANA608   s tlumivkou SMCC 22uH. Blokující dioda může být obyčejná. Není-li na vstupu CE žádné napětí, měnič osciluje (výstup LX spíná tlumivku) a tlumivka nabíjí akumulační kondenzátor C1.

Funkce obvodu: V klidu je na pin CE přes spínač SP a R1 přivedeno napětí nad +1V, vnitřní oscilátor obvodu IO1 je tedy zablokován. Rozpojením spínače zmizí napětí na CE a současně se odpojí ZD2 od C1. Vstup CE se odblokuje a měnič mžikem nabije akumulační kondenzátor C1 na napětí dané napětím ZD1, tedy 6,8V a dále kmitá. Napětí 6,8V z C1 je přivedeno na LD v serii s tyristorem TY1. Po sklapnutí kohoutku přestane osc. kmitat a současně se přes ZD2 (R2) sepne tyristor TY1, čímž laser vyšle zábleskový paprsek. Přes tyristor a laserovou diodu se pak C1 vybije na zbytkové napětí, tyristor se vypne a obvod se vrátí do klidového stavu.
Napájení laseru měničem s ANA608 je výhodné v tom že impuls je vždy stabilní a nezávislý na napětí článku. Pistole je stále připravena k "výstřelu", bo není třeba nic zapínat. Při dlouhodobém nepoužívání se může článek vyjmout. Že bude třeba 1,5V článek vyměnit se pozná tehdy, když se 2x vzápětí po sobě vystřelí a druhý záblesk nevyjde (C1 se nestačil plně nabít). ANA608 ale umí vycucnout článek pod 1V.

Provozní napětí laserové diody LD je 5V. Zde je do LD pouštěno asi o 1V více, avšak jen na několik ms. Čím intenzivnější záblesk tím samozřejmě lépe pro laserový terč, ale o to by měl být puls kratší. Vygenerovaný laserový Impuls v tomto uspořádání svému účelu bohatě vyhovuje. V laserovém terči použitá rudá high LED 10mm v pohodě vygeneruje 1V a IRE5 v závěrném směru je ještě citlivější. Jako ideální pasivní terč vyhoví jakákoli odrazka na kolo, reflexní páska ap, oči to nevypálí. Bliknutí laserové tečky je ale za dne vidět na všem co není přímo osvětleno sluncem.

Úprava pistole:    (fotky nejsou, bo se to nechtělo pistoli rozdělávat a hlavně pak dávat dokupy).
Nic se nemuselo naštěstí řezat, vrtat, štípat. Samotná broková hlaveń - trubička prům. 7mm x 11cm, byla odstraněna, též podavač broků a vnitřní zarážka pojistky. Po vyjmutí hlavně se aretační západka horního krytu neměla o co opírat, vyřešilo se to vycpáním krytky pěnovým molitanem a západka drží. Korpus obou polovin pistole je z tvrzeného plastu, kohoutek a píst s úderníkem z kovové slitiny. Kovové táhlo spoušť - kohoutek je uchyceno na plastovém čepu.

Elektromechanické provedení:
Laserový modul: Původně se plánovalo dát laser dovnitř hlavně, kvůli dizajnu a ochraně laserové diody LD. Problém ale byl jak potom mechanicky vyřešit jemné nasměrování laseru v osách X-Y. Ústí hlavně má průměr 7mm a modul LD 6mm. Pro prozatímní odzkoušení laserové pistole se našel zbytek silikonové bužírky s průměrem a tloušťkou tak akorát na nevlečení na modul LD a zasunutí natěsno do ustí hlavně. A jak to tak bývá, už to tak zůstalo. Oproti pesimickému očekávání bylo zastřílení relativně snadné. Provádělo se pouhým zatlačením z boku na vyčnívající modul LD z hlavně, "až se to povedlo". A kupodivu, asi díky silikonu, se L-dioda po "nastřelení" samovolně neodchyluje. Tady se z původně nechtěné vlastnostiprojevila "ctnost" - když se kohoutek jen přizvedne a pustí, záblesk vyjde též, což velmi usnadňuje zastřelování paprsku. Samozřejmě že např při soutěži ve střelbě bude muset kohoutek cvaknout.
    Přívodní vodič ke kohoutku pistole byl zakončen navlékací "koncovkou" 0,75x8mm, koncovka zamáčknuta kleštěmi a zasunuta pod konec pružiny na kohoutku. Co se dalo čekat se také stalo - nipl se každým natažením kohoutku začal pod pružinou posouvat. Vyřešilo se to zakápnutím bezbarvého lepidla Mamut - má výbornou adhezi a pružnost. Druhý konec pružiny se však opíral o kovový ovál spojený s pístem (zkrat) - byly na něj navléknuty 2x kousky bužírky na sebe jako izolace. Vodiče od úderníku - pod šroubek držící píst CO2 bylo vloženo pájecí očko, od něj vede vodič k "zápalce" ZD2 (R2) a k pinu CE (R1) obvodu ANA608.
Do pažby byly vloženy a propojeny dva držáky baterií UM-5. Ve spodním je 1,5V článek LADY, v horním část elektroniky (viz schéma), na dírkovaném kousku DPS. Patlanina na fotce je tavné lepidlo aby se sokle zafixovaly. Jako šikovné měkké a ohebné vodiče 0,8mm byli použity licny z vypreparovaného kabelu Scart.

K této pistoli sice lze dokoupit laserový zaměřovač (viz obr.), což je mimochodem u flusbroku úsměvné, ale ten "nestřílí", je to jen pasivní paprsek. I kdyby se případně přebastlil na pulzní, rovnoběžky laseru a mířidla jsou několik cm od sebe, takže je třeba  nastavit zamíření do bodu laseru na jednu určitou vzdálenost. To s laserem v hlavni při rozdílu pouhého 1cm odpadá, přesnost je stejná na blízko i na dálku..

 

 

 

Vloženo 15.12.2022